You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Terma Bania, Białka Tatrzańska

Z bardzo wielu względów Terma Bania jest wyjątkową pozycją w naszym portfolio. To nasz największy zrealizowany obiekt basenowy, rekreacyjny park wodny zasilany w ciepło wyłącznie ze źródeł geotermalnych, obiekt położony w wyjątkowym miejscu na krajowej mapie turystycznej oraz Inwestor, którego wymagania doprowadziły nas do zarządzania budową w systemie EPCM (Engineering, Procurement and Construction Management).
Od dnia swojego otwarcia Terma Bania pozostaje liderem rankingów popularności parków wodnych w Polsce. Standard jaki wspólnie z Inwestorem został wykreowany właśnie w Termie Bania tj. podział hal basenowych na tzw. głośną i cichą przyjął się jako niemalże obowiązujący w innych parkach wodnych realizowanych w ostatnich latach w Polsce. W hali głośnej zlokalizowane są wszelkie niecki i atrakcje właściwe dla rekreacji wodnej, łącznie ze zjeżdżalniami. Hala cicha natomiast jest miejscem przeznaczonym dla klientów szukających relaksu i odprężenia, co ma swoje konsekwencje m.in. w doborze atrakcji czy detalu wykończenia wnętrz.
Zespół saunowy tworzy autonomiczną część obiektu, zarówno funkcjonalnie jak i przestrzennie; relaksowi po seansach w 5-ciu różnych kabinach o zróżnicowanych parametrach temperatury i wilgotności służy wewnętrzna wypoczywalnia z niecką schładzającą, zintegrowana krajobrazowo z zewnętrznym ogrodem saunarium pozwalającym na wypoczynek na otwartym powietrzu. Jednym z naszych założeń projektowych i dużym wyzwaniem było zachowanie kameralnego charakteru obiektu, którego komercyjne i przestrzenne wymagania ciążą raczej w kierunku ekspresji formy, a także uniknięcie banału bezpośredniego odniesienia do tradycyjnego lokalnego budownictwa.
Krajobrazowy kontekst architektury całego obiektu został osiągnięty poprzez jego formę, faktury materiałów oraz ścisłą integrację budynku z projektowaną zielenią. Jest on nie do przeoczenia zarówno latem, kiedy zielone dachy hal basenowych przenikają się z tłem pobliskich zboczy, jak i zimą, co potwierdzą narciarze sąsiadującego z Termą ośrodka Kotelnica. Obiekt wykorzystuje nie tylko kontekst najbliższego otoczenia, ale i fenomen krajobrazu Tatr, których sylweta jest tłem dla widoku z holu wejściowego, saunarium, hal basenowych oraz niecek i ogrodów zewnętrznych Termy.


Dane inwestycji:

Inwestor:  Terma Bania sp. z o.o.

Powierzchnia terenu:  1,75 ha
Powierzchnia obiektów netto:  8 930 m2
Powierzchnia wody basenowej wewnętrznej:
  785 m2
Powierzchnia wody basenowej zewnętrznej:
  864 m2
Kubatura obiektów:  102 942 m3

Zakończenie projektu:  grudzień 2008
Otwarcie obiektu:  czerwiec 2011

ETC Architekci pełnił funkcję zarządzającego realizacją obiektu w systemie EPCM (Engineering, Procurement and Construction Management).

Publikacje:
Pływalnie i Baseny nr 5, czerwiec – październik 2010
„Sanus Per Aquam” Terma Bania w Białce Tatrzańskiej

Świat Architektury nr 8 (15) 2011
„Baseny Termalne” Kompleks w Białce Tatrzańskiej

Zawód Architekt nr 62, sierpień 2018
„Trudna architektura sportowo-rekreacyjna”